top of page
VDV03669_zmensene_30p_10K.jpg

Hanspaulka 1924

Světoví vědci i jezevčíci z prvorepublikové vily

Poklidnější životní příběh parket Hanspaulka 1924 se začal psát v prvorepublikové vile v třicátých letech minulého století. Parkety z tvrdého buku byly v domě s výhledem na pražský hrad od samého začátku jeho vzniku.

 

Nejslavnější kroky, které si parkety užívaly desítky let, byly Viléma Laufbergera, jeho ženy Ludmily a jejich dcery. Vilém byl český lékař fyziolog a biochemik, řádný profesor Masarykovy univerzity v Brně a Univerzity Karlovy, akademik ČSAV a zakladatel Ústavu fyziologických regulací ČSAV. Mnohostranný vědec, který stál u zrodu české endokrinologie a věnoval se studiu vyšší nervové činnosti.

 

Vilém vytvořil vzruchovou teorii, čímž spojil fyziologii s psychologií, studoval také elektrické projevy srdeční činnosti a zabýval se konstrukcí diagnostických přístrojů. Zabýval se regulačním působením hormonů, v návaznosti na Purkyňovu buněčnou teorii zkoumal vnitřní strukturu buňky.

 

Kroky slavného biochemika však nebyly jediné, které se vilou ozývaly. Nesmíme zapomenout na jeho ženu Ludmilu a především desítky jejích čtyřnohých kamarádů, kteří měli v prostorné vile doslova ráj na zemi. Ludmila se totiž věnovala (a celosvětově se proslavila) výzkumu jezevčíků a dodnes se po ní jmenují významné psí výstavy. V Česku byl totiž ještě ve 30. letech jezevčík vzácností. Z Klubu norníků se v roce 1937 vyčlenili jezevčíci a byl založen Klub pěstitelů jezevčíků. A právě paní Ludmila Laufbergerová později vypracovala takzvanou „Biometriku jezevčíků“, kde se zaměřila na pět hlavních znaků – délku mordy, délku hlavy, obvod hrudi, délku těla a hmotnost.

 

Pokud si tedy plánujete pořídit psa a uvažujete o jezevčíkovi, je volba parket z Hanspaulky 1924 jasnou volbou. Je totiž víc než pravděpodobné, že se po parketách proháněli předkové mnoha jezevčíků v ČR - třeba i toho vašeho :). 

Parkety Hanspaulka 1924 s fotografií majitele Viléma Laufbergera
Portrét Viléma Laufbergera

Parkety zůstaly takřka po sto letech perfektně zachovalé. Mají viditelné šrámy a jsou „sešlapány“ mnoha životními příběhy. Ošetřili jsme je speciálními oleji i laky německé značky Remmers, která je sympatická nejen svou kvalitou, ale také zodpovědným přístupem k životnímu prostředí. Použili jsme dvě vrstvy tvrdého voskového oleje řady PREMIUM, díky čemuž vyniknou „šrámy“ a struktura parket. Celou desku jsme pak finálně zalakovali třemi vrstvami matného olejovosku HWS, který vyniká svou odolností proti oděru, poškrábání a je zdravotně nezávadný a vhodný pro jídelní stoly.

Další příběhy

Duradero parkety Vyšehrad 1905
Duradero parkety Louny 1907
Duradero_fotky na web_materialy s titulk
Duradero_fotky na web_materialy s titulkem_001_Jecna-1875_headline.jpg
bottom of page