top of page
IMG_3663_edit_vyrez.jpg

Ječná 1875

První čeština a desítky významných osobností

Významní spisovatelé i básníci, historici, lékaři, hudební skladatelé i vynálezci a mnoho dalších. Nejen oni začali psát své životní příběhy v krásném domě v pražské Ječné ulici, který byl postaven v letech 1873-75. Přesídlila sem totiž Hlavní státní škola v Praze, kde se poprvé vyučovaly odborné předměty v češtině. A právě z té doby se uchovaly krásné parkety.

Parkety Ječná 1875 jsou nádhernou dochovanou památkou na tehdejší dobu. Přežily mnoho rekonstrukcí a několik modernizací školy. Jsou však raritou. Zbylo jich jen několik stovek. Během posledních oprav před 20 lety jich většina shořela ve spalovnách. Část parket se však podařilo uskladnit a nyní píší svůj příběh dál v podobně designových stolů Duradero.

 

Kdyby mohly parket z učeben vyjmenovat, kolik v té době významných osobností na škole přednášelo a kolik budoucích hvězd ve svých oborech sedělo za lavicemi, trvalo by jim to velice dlouho. Určitě však musíme na alespoň několik z nich vzpomenout. Mezi profesory tehdejšího ústavu byli významní čeští pedagogové. Hlavní státní škola v Praze byla mezi prvními, kde žáci poprvé slyšeli odborné předměty v českém jazyce. Jedním z nich byl básník a představitel májovců Adolf Heyduk (který byl také jedním z prvních absolventů). Psal převážně lyrické básně a stal se autorem více než šedesáti básnických sbírek převážně s přírodní, vlasteneckou či rodinnou lyrikou. Miloval Slovensko a stal se významným propagátorem česko-slovenských vztahů.

 

Dalším z velkých jmen, které vyučovalo na tehdejší státní škole, byl Petr Mužák. I když si ho lidé spojí častěji s tím, že byl manželem jedné z nejvýznamnějších českých spisovatelek - Karolíny Světlé, sám Petr Mužák byl výraznou českou osobností kaligrafie. Publikoval řadu učebnic a odborných textů o výuce psaní a ornamentální kresby, byl jedním z nejlepších psavců ve švabachu.

 

Mezi významné absolventy reálky patří například historik J. Kalousek, lékař Alfréd Slavík, spisovatelé František Xaver Svoboda a Josef Svátek, malíř Adolf Liebscher, elektrotechnik a vynálezce František Křižík nebo stavitel a architekt Václav Havel (otec bývalého a významného polistopadového prezidenta).

V současné době se v budově nachází Střední průmyslová škola elektrotechnická, která se v budově usídlila v roce 1949. Dochované parkety, ze kterých vyrábíme stoly, však již v budově nenajdete. Poslední střípek tehdejší historie je nyní v naší dílně a může začít psát další část své historie právě u vás.

Další příběhy

Duradero_fotky na web_materialy s titulk
Duradero_fotky na web_materialy s titulk
Duradero_fotky na web_materialy s titulk
Duradero_fotky na web_materialy s titulkem_001_Louny-1907_headline.jpg
bottom of page